יום שישי, 20 ביולי 2012

הגישה שלי ליחסי ציבור וסקירת מוצרים ושירותים ועוד

הנושא סקירת מוצרים, גילוי נאות ושילוב מידע שנשלח מחברות של יחסי ציבור הוא נושא שעלה אחרונה בארץ בבלוגספירה ועד כה לא התייחסתי לעניין, אבל אני הולכת לשנות את זה...
הנה אחד מהפוסטים המוצלחים (בבלוג של אלטר אגו- כדאי גם לקרוא את התגובות) שהתפרסמו לאחרונה בנושא היחס ליח"ץ (נסו להגיד את שתי המילים האלו ברצף כמה פעמים ונראה אם תצליחו... שובר שיניים)
יש הרבה עמדות לגבי הנושא הזה והפוסט הזה יפרט את העמדה שלי לגבי העניין.
פתחתי את הבלוג מכמה סיבות, ולא ציפיתי לקבל מוצרים לסקירה (למרות שאני ממש לא מתלוננת שזה קורה).
באופן כללי אם אני מקבלת מוצר "בחינם" (זמן= כסף הרי וכל פוסט לוקח לי לפחות שעה, בייחוד כזה שאני מעלה אליו תמונות וכל סקירה רצינית אמורה לטעמי לכלול תמונות, כך שאני משקיעה זמן שיכולתי להשקיע בדברים אחרים) זה לא משפיע על השיפוט שלי, אלא פשוט מאפשר לי להיחשף ולחשוף את קוראי למוצרים שאולי לא הייתי אפילו מסתכלת עליהם (היות ואני לא נוטה להסתובב בפארמים על בסיס קבוע.
אני מודה שלרוב אני לא מתייחסת לנושא המחיר בשום סקירה שלי אלא רק לעניין התכונות- מרקם, עמידות,צורת אריזה וכן הלאה,אם כי ככלל אני אישית לא רואה סיבה לשלם סכומי עתק על קוסמטיקה ואיפור רק בשביל שם (עלות הייצור של כל מוצר איפור היא לא גבוהה, התשלום בתחום מוצרי היוקרה הוא בעיקר על השם). עוד נקודה היא שכמובן תמיד רצוי לחפש מבצעים או לראות אם יוצא יותר זול להזמין מחו"ל.
היות ואני מאפרת מקצועית מוצרים רבים בתיק האיפור שלי הם מחברות המייעדות למאפרים כמו makeup for ever, אינגלוט, OFRA ועוד, אבל אני לא בוחלת בשימוש במוצרים של חברות עממיות. הצללית לגבות של WOW, למשל, נמצא אצלי בשימוש יומיומי (אם כי היא התרסקה לחתיכות קטנות, אבל עדיין הצבע שלה מאוד מוצלח) אך אני לא אשתמש במוצרים של חברות עממיות מאוד כגון ג'ייד, WOW ביוטיקר וקרליין על לקוחות של איפור ביוטי (הסומק האפרסקי של WOW  בשימוש קבוע בתיק האיפור של ציורי הפנים ומחייה פנים של כמעט כל ילדונת שמבקשת סלסולי נסיכות ויש לו גוון מקסים)
בפוסטים של סקירה אני תמיד מציינת שקיבלתי את המוצר מהחברה ואני מפרטת את דעתי לגבי תכונות שונות של המוצר בהרחבה הגדולה ביותר האפשרית לדעתי. 
אני לא משתמשת במשלב שפתי נמוך ואין לי שגיאות כתיב או ניסוח בבלוג שלי (ואתם מוזמנים בהחלט לתקן אותי אם תמצאו- אני אוהבת הגהה מאוד) ואני לא נוטה להשתלח בשום מוצר- לא כזה ששולחים לי ולא כזה שאני קונה.
לעיתים לוקח לי זמן מה לגבש את דעתי על מוצר כזה או אחר או חוויות שונות ולפעמים אני מעדיפה לכתוב חוויות של עבודה (מטרת הבלוג הזה אמורה להיות הקידום שלי כמאפרת, אבל היות ואני אסוציאטיבית ומתלהבת ומאוד אוהבת לדון בנושאי איפור וטיפוח אני סוטה לרוב מהמטרה הזו...). כך או כך אני לא מתחייבת לכתוב על מוצרים שאני מקבלת,
אבל אני כן מתחייבת לכתוב את דעתי האישית והמלאה-  ככלל אין דברים מושלמים ואין גם דברים מחורבנים בלבד- לכל מוצר יש יתרונות וחסרונות ואני משתדלת להתנסח בצורה עניינית (למרות שמי שקורא את הפוסטים שלי יודע שאני אסוציאטיבית מאוד ולכן יש לי סוגריים בכל פוסט, ולעיתים הרבה מהם).
לדוגמא- אם הצללית מתפוררת, או לחילופין הנצנצים שבתוכה מתפזרים על הפנים זה אינו דבר חיובי, למקרה שתהיתם.
לגבי ניסויים בבעלי חיים- אני לא קונה מוצרים של חברות העושות ניסויים בבעלי חיים, (למעט אולוויז, השייך לתאגיד פרוקטור אנד גמבל) אבל אני בהחלט מתנסה במוצרים ששולחים לי מהחברות האלו היות ואני מאוד אוהבת מוצרים חדשים (אני יודעת, אני בן אדם צבוע, אני גם אוכלת רק בשר שלא נראה כמו בשר ולא מסתכל עלי-כלומר קציצות כן אבל סטייקים לא, פילה כן אבל דג שלם אין שום סיכוי בעולם). אם הנושא חשוב לכם, תבדקו באתר של PETA, או אם אתם עצלנים תקנו רק אם אתם רואים ארנב על האריזה...
אני מודה שאני מחפשת מידע וביקורות ברשת לפני שאני כותבת על מוצרים, כדי לראות אם יש פן שאליו שכחתי להתייחס או תופעה בולטת שאולי לא נתקלתי בה אבל היא נפוצה. לפעמים אני מפנה לבלוגים שבהם ניתן למצוא עוד תמונות של אותה החוויה או המוצרים, היות ואני מודה שאני לא הצלמת הכי טובה בעולם ולעיתים יש פוסט מסוים שמוצא חן בעיני באותו נושא (הי, זה בדיוק מה שקרה בתחילת הפוסט הזה).
בכל מקרה לגבי כל מוצר בו תתקלו אי פעם חשוב לקרוא ביקורות של כמה אנשים היות וכך קל יותר לקבל החלטות.
לסיכום:
* אני אוהבת לקבל מתנות, אך מתחייבת לכתוב את דעתי הכנה על כל מוצר. האמינות שלי שווה לי יותר מכל דבר והיא הסיבה שאתם קוראים את הבלוג שלי. אני מכבדת את הקוראים שלי בכך שאני משתדלת לתת ערך נוסף ופרטי שלי לכל מוצר שאני סוקרת. אשמח אם תכבדו אותי בתגובות בסיום הפוסטים, נחמד לדעת שאני לא כותבת לאוויר...
* אני משתדלת לכתוב ביקורת כנה ומאוזנת ולא חד ערכית. בכל דבר יש חיובי ויש שלילי (קורה גם שאני מתלהבת או לחילופין שאני ממש לא מרוצה, אבל זה די נדיר).
* אני לא מתחייבת לכתוב על מוצרים שאני מקבלת לסקירה ולא מתחייבת לתאריך שבו אכתוב עליהם. הבלוג שלי אינו עמוד פרסום מוצרים.
* כאשר אני מפרסמת מידע מיח"צ זה מצוין בבירור "לפי החברה" ובדרך כלל אשמיט חלקים מהמידע שנראים לי מיותרים (כמו חזרה כפולה ומשולשת על יתרונות מוצר כלשהו או פירוט שנראה לי מוגזם לגבי מרכיבים כאלו ואחרים)
* לעיתים אני משתמשת בנסיינים (לי אישית אין קשקשים או סבוריאה- אבל לחברתי הטובה ולבעלי יש, למשל, וכאשר שולחים לי מוצר שאינו מיועד לסוג העור שלי אני מעדיפה לתת אותו למישהי שהמוצר יכול להתאים לה) ואז אני גם מציינת את זה.
*  לכל העוסקים ביחסי ציבור- אנא שלחו לי מידע אך ורק בנושא איפור, טיפוח, שיער וציפורניים. אל תשלחו לי מידע על אופנה, תרופות, הנעלה, תכשיטים, אוכל ומסעדות, תאורה, בתי מלון ונופש, זה סתם מציף לי את המייל ואינו מעניין אותי כלל.

אני פנויה להצעות בכתובת yofiblog@gmail.com
מזמינה אתכם לעקוב אחר הבלוג שלי, שאני משתדלת שיהיה מעניין (לכתיבה עבורי, אבל גם לקריאה) וכמובן  אם יש נקודה שלדעתכם שכחתי להתייחס אליה בפוסט, שהיא חשובה במיוחד או כל דבר אחר שנראה לכם חשוב אשמח לתגובה.

תגובה 1: